Mirotické setkání loutek a hudby Mirotické setkání loutek a hudby

Google

Mirotické setkání loutek a hudby

PO STOPÁCH MIKOLÁŠE ALŠE A MATĚJE KOPECKÉHO

Tato výstava je inspirovaná tvorbou jihočeských umělců, zvláště mirotických.

Chceme Vás sezámit s jejich kulturním odkazem.

Dominantou výstavy je dílo následovníka a pravnuka Mikoláše Alše, malíře a fotografa Jaroslava Vojny.

Součástí expozice jsou fotografie a plakáty dokumentující šestiletou historii divadelního festivalu "Mirotické setkání loutek a hudby".

Tisková zpráva:

„ Po stopách Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého“

Tak se nazývá putovní výstava inspirovaná tvorbou jihočeských umělců. Její dominantou jsou díla následovníků Mikoláše Alše: obrazy a fotografie pravnuka Mikoláše Alše - malíře a fotografa Jaroslava Mikoláše Vojny a obrazy jeho otce – akademického malíře Jaroslava Vojny staršího.

Součástí expozice jsou fotografie a plakáty dokumentující pětiletou historii divadelního festivalu "Mirotické setkání loutek a hudby".

Výstava je koncipována jako putovní. To proto, aby ji zhlédlo co nejvíce diváků na různých místech Jihočeského kraje.

Tento výtvarný projekt byl podpořen krajem Jihočeským, a tak malá pilotní vernisáž proběhla přímo v sídle jeho Krajského úřadu v Českých Budějovicích. Následně byla expozice přemístěna do Mirotic, Milevska, Písku a Týna nad Vltavou.Výstava se setkala se značným zájmem diváků a s kladným ohlasem.

V případě zájmu ze strany galerií, nebo různých kulturních organizací, lze tento projekt představit i na dalších místech.

Ladislav Loisa Tomeš – organizátor

Kontakt – mirotickesetkani@seznam.cz nebo mobilní telefon 777 900 160

Termíny a místa putovní výstavy
3.9. – 13.10.2008 Krajský úřad Jihočeského kraje – České Budějovice
1.11. – 28.11.2008 Alšův dům - Mirotice
1.12.2008 – 5.1.2009 Městská galerie - Milevsko
8.1.– 1.3.2009 Městská knihovna - Písek
20.3. – 3.5.2009 Městské muzeum - Týn nad Vltavou

“Po stopách Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého”

Putovní výstava inspirovaná tvorbou jihočeských umělců

Matěj Kopecký

patriarcha českého loutkářství narodil se 24.února 1775 v Libčanech. Oženil se v Miroticích, kde žil 41 let. Nejslavnější kočovný loutkář a vlastenec z dob národního obrození, zakladatel loutkářského rodu. Ve svých autorských hrách vystupoval proti Rakousko-Uhersku, hrál česky. Jeho hlavní téma byl Faust, český Honza a čerti, oblíbenou postavou byl Kašpárek. Zemřel roku 1847 v Kolodějích nad Lužnicí. V úmrtní knize je napsáno: "komediant z Mirotic, vdovec a žebrák".

Mikoláš Aleš

český malíř, kreslíř a ilustrátor, jedna z nejvýznamějších osobností generace Národního divadla, klasik českého umění 19.století. Narodil se 18.listopadu 1852 v Miroticích. Ve své ranné tvorbě vycházel z romantismu, později směřoval spíše k secesi. Mimo jiné vytvořil cyklus obrazů "Vlast" pro Národní divadlo. Zemřel roku 1913 v Praze. Je pochován na Vyšehradě.

Jaroslav Vojna st.

akademický malíř, kreslíř, ilustrátor narodil se 3.května 1909 v Týně nad Vltavou. Vystudoval Akademii výtvarných umění u prof.Brunnera a prof.Kratochvíla, za rektorátu Maxe Švabinského. Oženil se s vnučkou Mikoláše Alše. Ilustroval přes čtyřicet knih, mimo jiné: Babičku, Pohádky a pověsti, Špalíček... Jeho oblíbeným tématem byla historie, především doba husitská. Měl ateliér v Táboře.Tam v roce 1974 zemřel. Syn Jaroslav věnoval jeho kompletní pozůstalost Městskému muzeu v Týně nad Vltavou.

Jaroslav Mikoláš Vojna

malíř a fotograf, pravnuk Mikoláše Alše Narodil se 6.dubna 1943 v rodině akademického malíře Jaroslava Vojny a Ludmily Alšové. Již od mládí kreslil a maloval. Využíval různé výtvarné techniky, nakonec zvítězila jedna z nejmodernějších: vystudoval fotografickou školu. Za své fotografie získal řadu cen a uznání doma i v zahraničí. Od roku 1993 se opět pilně věnuje kresbě. Převládá figurální kresba tuší.

Ladislav Loisa Tomeš

zakladatel, pořadatel a hlavní organizátor divadelního festivalu "Mirotické setkání loutek a hudby". Narodil se 25. května 1970, celé dětství strávil v jihočeských Miroticích. Divadlu a divadelní organizaci se začal věnovat ze zájmu, ve svém volném čase. Jeho civilním zaměstnáním je profese lodního kapitána.

PUTOVNÍ VÝSTAVA - Po stopách Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého

mediální a internetoví partneři

rta.cz divadlo.cz superevent.cz kdykde.cz novyvek.cz ententyky.cz jiznicechy.cz ceskevylety.cz nesedtedoma.cz oblibeny.cz akcevcesku.cz mojemesto.cz informuji.cz akce-cr.cz kampocesku.cz hitradiofaktor.cz pribramsky-servis.cz pisecky-servis.cz mistnikultura.cz jfos.cz rozhlas.cz jihocesketydeniky.cz